Search
  • אבנר פירון - מדריך אופניים

כיוון ברקסים ומוכנות לדרדרת


אתם מוכנים לקיץ?...תחשבו טוב טוב...אתם בטוחים שאתם מוכנים?

איזה כיף זה אחרי הגשם להגיע ליער ולגלות סינגל מהודק?

איזה ביטחון משרה עלינו האדמה הזו, המהודקת?

תשימו לב שהביטחון הזה נכנס לנו לורידים ולשרירים (זיכרון שרירי ליתר דיוק), וכשאתם יוצאים לשטח בתקופת האביב, האדמה כבר לא ממש מהודקת אבל אנחנו רוכבים עם ביטחון ומהירות כאילו האדמה מהודקת...ובתקופה הזו, הכי נפצעים.

אז במאמר זה רציתי ראשית להזהיר, שימו לב לאדמה ותורידו קצת מהמהירות, כדי שתוכלו להתרגל לדרדרת. דרדרת דורשת מאיתנו יותר טכניקה, או לחילופין יותר תנועה ודיוק על האופניים.

אם אני חושב על פניה, או ירידת סלע, גינת סלעים ועוד הרבה סיטואציות אחרות, מה שטוב לאדמה מהודקת לא יספיק לאדמה מדורדרת ואנחנו יכולים להחליק או לאבד שליטה.

אז הינה שני טיפים לטכניקה נכונה יותר בדרדרת:

1. מהירות: תורידו בעונה זו את המהירות, 60-70 אחוז מהמהירות הרגילה תיתן לכם הרבה יותר בטיחות. העשבים גבהו והרבה גדמים וסלעים מסתתרים להם, מהירות יותר נמוכה תיתן לכם הזדמנות טובה לזהות מכשולים בזמן.

2. קרסוליים לריצפה ומרפקים: בגלל הדרדרת, הצמיגים מאבדים שליטה, ולכן בירידות ובגינות סלעים, כדאי שנקפיד טיפה יותר על קרסוליים לכיוון הריצפה, כלומר הפעלת עומס מהאגן ומטה לכיוון הפדל, קרסול. (למי שלא קרא עדיין, הינה מאמר העוסק בפדאלים וקרסוליים - קליטים לעומת פלאטים)

כמו כן, אם נוציא טיפה יותר את המרפקים החוצה, או נקפיד על מרפקים החוצה, זה בעצם יקרב לנו טיפה את החזה לכיוון הכידון, מה שיתן לכם עמידת מוצא יותר קרבית, כלומר טיפה יותר נמוכה, תזכרו שמרכז כובד נמוך נותן הרבה מאד יציבות. אז כאשר אתם עובדים על עמידת מוצא, נסו להיות גם נמוכים טיפה ולראות את ההשפעות של מנח זה.

הינה סרטון שעוסק על קצה המזלג בעמידת מוצא:

3. בלימה: בלימה היא טכניקה שלא כולם מתייחסים אליה, או לחילופין מקבלים אותה כמובן מאליה. אך למעשה ככל שמתקדמים ברמת הרכיבה לומדים שבלימה זו מומחיות לא קטנה בכלל. אנחנו נבחר קוים ונבחר איזורי בלימה ונעשה שיקולים רבים ברכיבה שלנו המבוססים בלימה.

באופן כללי וספציפית לדרדרת, ככל שנבלום חזק יותר, הצמיגים יאבדו יותר שליטה ואנחנו נאבד מהיציבות ומהביטחון שלנו. בלימה חזקה מובילה להחלקה, לחוסר שליטה, זה מוביל להגברת לחץ (לחץ נפשי, סטרס) שלרוב מובילה לעוד בלימה.

לכן חשוב מאד שנתאמן על בלימה, ונחשוב על בלימה, ופעם הבאה שאתם בשטח נסו לעבוד על בלימה ולבלום לא ע"י נעילה חד פעמית וחזקה אלא ע"י נגיעות כמו ABS ברכב. המודולציה או העדינות בברקס מאד חשובה, טווח הבלימה (מחזק ביותר שנועל לחלוטין את הגלגל ועד בלימה חלשה ולא מורגשת) חשוב שיהיה לנו כרוכבים בייחוד אם מדורדר או חלק ורטוב.

אז אם אתם לא יודעים איך, פנו לחנות אופניים המקצועית הקרובה שיעזרו לכוון את הברקס, מיקום הברקס, זוית הברקס ועוד...הינה כמה מילים על בלימה וכיוון הקוק פיט

אין כמו מראה עניים ולכן לסיכום:

הינה דוגמא לברקס שהיה מכוון לנגיעה קלה = נעילה חזקה של הגלגלים/

במקרה זה, עמידת המוצא היתה גבוהה מידי, בשילוב עם מהירות גבוה וברקס שנועל...תקבלו את הדבר היפה הבא -

תודה לחיים לוי על שיתוף התמונה כעזרה לרוכבים אחרים


842 views